40 İpucu

Tuzunu fazla kaçırdığım yemeğe ne yapabilirim?

Tencere yemekleri tuzlu olduğunda bir adet soyulmuş patates eklemek en sık kullanılan yöntemdir. Bu yemeklere patates çok yakışacağı için isterseniz patatesi küp küp doğrayarak yemeğe ilave edin, isterseniz çorbalarda da yaptığınız gibi birkaç parçaya ayırdığınız patates piştikten sonra yemekten çıkartın.

Ancak bazı durumlarda patates de kesin çözüm olmayabiliyor. Böyle bir durumda kızarmış ekmek dilimini de yemeğe atabilirsiniz. Hala tuzu fazla ise bu kez yemeğin suyunu değiştirip tekrardan yapmayı deneyebilirsiniz.

Yemeğiniz;

Hafif tuzlu ise: 1-2 adet kesme şeker atın.
Orta dereceli tuzlu ise: Patatesi üçe dörde bölüp tencereye atıp biraz kaynatın.
Fazla tuzlu ise: Hem patates hem kızarmış ekmek atın.
Aşırı tuzlu ise: Yemeğin suyunu ayırın. Soğanlı ve domatesli başka bir sos yapın. Bu sosa hiç tuz eklemeyin. Pişirdiğiniz yemeğe uygun olduğu takdir de bu tuzsuz sosu ekleyebilirsiniz.

Diğer bir çözüm olarak da, sirke ve limonun asiditesinden yararlanarak tuzun alkali yoğunluğunu dengeleyebilirsiniz. Bu yöntemde eğer sirke kullanacaksanız 1 yemek kaşığı, limon kullanacaksanız 3-4 damla yeterli olacaktır.

Yemeklere lezzet veren yardımcılardan birinin tuz olduğunda hemfikiriz. Ama tuzun sağlımıza etkilerini de göz ardı etmemek gerek bu yüzden tuzsuz hayata geçin! yazımızı okuyarak hangi tuzları kullanmanız gerektiğini ve aşırı tuz tüketiminin zararlarını öğrenebilirsiniz